event
 

KUST - koncert w Kulturhauz

Muzyka zespołu oparta jest na słowiańskich pieśniach obrzędowych
2019-05-31

Muzyka zespołu oparta jest na słowiańskich pieśniach obrzędowych, głównie tych rejestrowanych podczas badań terenowych, prowadzonych przez członków grupy na terenie Dolnego Śląska, Łęczyckiego czy Polesia Ukraińskiego i Białoruskiego. Są to pieśni okolicznościowe z roku kalendarzowego, jak i z rytuałów rodzinnych – weselne, pogrzebowe, wiosenne, przesilenia letniego, żniwne czy kolędy zimowe. Zespół dąży do tego, aby muzyczna warstwa tworzona na bazie pieśni oddawała charakter i atmosferę konkretnych rytuałów.
Instrumentaliści płynnie poruszają się w gatunkach: industrial, drone, noise, ambient, a ich doświadczenie odbija się w kompozycjach utworów. Skupiają się na dynamice i teksturze dźwięku, atonalności. Oprócz standardowego instrumentarium (bas, gitara, wiolonczela, synth) używają instrumentów wykorzystywanych w danych rytach: gongów, piszczałek, rogów, dzwonków, kołatek.
Kust, czyli krzak - to poleski obrzęd wiosenno-letni odbywający się podczas święta Trójcy Świętej, wiążący się z pamięcią przodków. Kobiety przebierają dziewczynkę za krzak – stosując liście klonu, brzeziny, tataraku – i prowadzą ją po wsi, śpiewając.

KUST tworzą:
Joanna Skowrońska – śpiew
Joanna Gancarczyk – śpiew
Marta Derejczyk – śpiew, wiolonczela
Rafał Kołacki - synth, duduk, piszczłaki, gong, przeszkadzajki, dzwonki
Mikołaj Zieliński – gitara basowa, gitara, super ego
Tadeusz Skowroński - gitara, feed, loope

Odsłuchy / fragmenty:
https://soundcloud.com/kust_ritual/kust-kupala-fragment
https://soundcloud.com/kust_ritual/kust-zmarly-czlowiecze


KUST
Joanna Skowrońska, Marta Derejczyk, Joanna Gancarczyk – od lat śpiewają pieśni tradycyjne, prowadzą badania terenowe oraz udzielają się w projektach społecznych związanych z muzyką tradycyjną. Śpiewu uczą się od mistrzyń na wsi. Związane są lub były z takimi inicjatywami, jak: Fundacja Ważka, Centrala Muzyki Tradycyjnej, Akademia Kolberga - Szkoły Tradycji i Mały Kolberg, Pograjka łódzka; zespoły: Odpoczno, Kożuch, Pieśni Piękne/Inicjatywa Sentymentalna, Znajome Królika, Zespół „Z Lasu”, Oset.

Rafał Kołacki i Mikołaj Zieliński to muzycy takich grup jak HATI, Alameda Duo, 3, 4, 5, T'ien Lai, Mammoth Ulthana, JAVVA, Innercity Ensemble. Obaj należą do kolektywu Milieu L'Acéphale. Towarzyszyć im będzie Tadeusz Skowroński operator gitary i sygnałów dźwiękowych.


****************************************************************
Bilety - 20,00 ZŁO
Kontakt/ rezerwacje/ płatności: kulturhauz@gmail.com

****************************************************************

Zapraszamy!!


~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

KULTURHAUZ
ul. Poniatowskiego 5/2
87-100 Toruń
kulturhauz@gmail.com
www.kulturhauz.com