event
 

Koncert: Yegor Zabelov

Eksperymentalne połączenie akordeonowego jazzu i neoklasyki
2017-11-12

Yegor Zabelov to jeden z najbardziej oryginalnych akordeonistów we współczesnej muzyce białoruskiej, kompozytor, autor muzyki do wielu spektakli i filmów. Był częścią zespołu "Srebrne Wesele" i "Nagual", założył zespół "Gurzuf", z którym zagrał w superfinale festiwalu-konkursu "Global Battle of the Bands" w Londynie (2007).  Otrzymał honorową nagrodę w dziedzinie sztuki współczesnej (Sankt Petersburg, 2010), zagrał ponad 400 koncertów w całej Europie.

Jego muzykę można scharakteryzować jako eksperymentalne połączenie akordeonowego rocka, awangardowego jazzu i neoklasyki.

Na polskiej scenie współpracował z legendą sceny niezależnej Włodkiem Kiniorem Kiniorskim (m.in. Izrael, Kinor Sky Orchestra). Drugą kooperacją jest wyjątkowy projekt Big Lao Che Band (Lao Che i artyści z Białorusi), wymyślony i wyprodukowany specjalnie na Inne Brzmienia Art’n’Music Festival.

Stworzył muzykę do legendarnego, niemego filmu „Golem” z 1920 roku, na zamówienie festiwalu 25 Dni Sztuki Współczesnej w Białymstoku oraz do klasycznego obrazu „Menilmontant” Dimitri Kirsanoffa, na otwarcie Centrum Kultury w Lublinie. Ostatnio zaś pracował dla Teatru Dramatycznego w Białymstoku przy realizacji spektaklu „Sońka” Ignacego Karpowicza.
 

Solo audio: https://soundcloud.com/yegor-zabelov-1

Solo video: https://www.youtube.com/watch?v=U2hPMp4JCog&index=1&list=PLwBWgnHbpkc84OxjGXeQqsxJSAhnOrmcd

Tu jeszcze TRIO: https://www.youtube.com/watch?v=5Fj8YCVtg4Y&index=1&list=PLwBWgnHbpkc-0RHk6QjkKHtw1-Qe-Kits

Muzyka do filma niemego "Menilmontant": https://www.youtube.com/watch?v=kj2Kno5jTEo